Na Ukrainie obchodzi się wiele różnych świąt, a z każdym wiążą się liczne zwyczaje i tradycje. Wszystko zaczyna się 1 stycznia wraz z Nowym Rokiem, odtąd przez cały tydzień trwają przygotowania do obchodów prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia (7 stycznia). To czas ozdabiania choinek i tańców wokół nich. Warto nadmienić, że święta religijne na Ukrainie obchodzone są według kalendarza juliańskiego, a większość społeczności jest wyznania prawosławnego i greckokatolickiego.

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie jest bardzo popularnym i celebrowanym świętem na Ukrainie, zgodnie z tradycją rankiem tego dnia chłopcy chodzą od domu do domu śpiewając kolędy i życząc wszystkiego najlepszego. Wigilię obchodzi się 6 stycznia; wieczerza wigilijna składa się z 12 potraw, pod stół wkłada się sianko, uczestnicy składają sobie życzenia dzieląc się specjalnym chlebkiem (prosfora) poświęconym w cerkwi i wspominają zmarłych członków rodziny. Po kolacji młodzież zajmuje się różnego rodzaju zabawami i wróżbami, a wieczorem wszyscy udają się do cerkwi na Wełyke Poweczirja.

Jordan

Okres świąteczny kończy się 19 stycznia świętem Chrztu Pańskiego (tzw. Jordan), czyli dniem poświecenia wody. A w międzyczasie – 13 stycznia – Ukraińcy obchodzą Małankę (odpowiednik Sylwestra), podczas której organizuje się liczne zabawy taneczne nazywane „małankami” (nazwa pochodzi od św. Melanii – patronki tegoż dnia). Na 14 stycznia przypada Startyj Nowyj Rik, czyli powitanie prawosławnego Nowego Roku. Zaś 18 stycznia, dzień przed świętem Jordan obchodzi się Szczedryj Weczir, w który obowiązuje ścisły post. Wieczorem tego dnia zjada się tradycyjną kolację składającą się z kutii, pierogów z serem i naleśników; charakterystyczne dla tego święta są radosne przyśpiewki o tematyce chrześcijańsko-ludowej, tzw. szczedriwki.

Międzynarodowy Dzień Kobiet

Następnym świętem narodowym na Ukrainie jest obchodzony 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet, w który mężczyźni obdarowują prezentami wszystkie kobiety.

Wielkanoc

Wielkanoc jest świętem ruchomym i zawsze wypada w niedzielę, dopiero tydzień po wiernych Kościoła Rzymskokatolickiego. Wielkanoc jest obchodzona na Ukrainie dopiero od kilkunastu lat, bowiem za czasów Związku Radzieckiego wszelkie święta kościelne były zakazane. Przez to zanikło wiele tradycji i zwyczajów, które dziś się odradzają. Ukraińcy podczas tych świąt udają się do cerkwi, by poświecić ustrojone wstążkami gałązki wierzby. Malują też pisanki i śpiewają tradycyjne pieśni wielkanocne.

Pozostałe

8 tygodni po Wielkanocy, w niedzielę, wypada Dzień Świętej Trójcy, nazywany też Pięćdziesiątnicą. 1 i 2 maja Ukraińcy świętują Dzień Międzynarodowej Solidarności Pracujących; 9 maja – Dzień Zwycięstwa (rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie); 28 czerwca Dzień Konstytucji, upamiętniający rocznicę podpisania i przyjęcia Konstytucji Ukrainy w 1996 r.; a 24 sierpnia Dzień Niezależności Ukrainy (Ukraina proklamowała niepodległość w 1991 r.). Na Ukrainie jest ustanowione, że gdy święto narodowe wypadnie w dzień wolny od pracy np. w niedzielę, to następny dzień roboczy jest oficjalnie dniem wolnym dla wszystkich.